روز شمار اول تا نهم دی ماه 1388 - قسمت دوم

 ٧دی:

٭ «مردم قم در حرکتی خودجوش هتک حرمت عاشورا و شعارهای ضد انقلابی و ساختار شکنانه در برخی خیابان‌های تهران را محکوم کردند. در این تجمع اعتراض‌آمیز که در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برپا شد، مردم قم با سردادن شعار «منافق فتنه‌‌گر اعدام باید گردد» و «قوه قضائیه اقتدار، اقتدار» از مسئولان خواستند که نسبت به برخورد قاطع با مسببان و عاملان وقایع اخیر بویژه عاملان هتک حرمت به عاشورای حسینی و مقدسات در شهر تهران اقدام کنند.»

٭ «دانشجویان و مردم مشهد مقدس با پوشیدن کفن، در مهدیه این شهر تحصن کرده‌ و خواستار محاکمه سران فتنه و برخورد جدی با حرمت‌شکنان عاشورای حسینی در تهران شدند. معترضین سپس به مقابل دفتر یوسف صانعی در مشهد رفته و با سردادن شعارهایی نسبت به حمایت‌های وی از فتنه گران اعلام انزجار کردند.»

٭ رادیو فردا: «اتحادیه اروپا و بریتانیا روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‌های جداگانه‌ای سرکوب تظاهرات معترضان در ایران و استفاده وسیع از خشونت را محکوم کرده و خواستار احترام به حقوق آنها شدند و روسیه نیز خواستار خویشتنداری و اجتناب از تشدید درگیری‌ها در ایران شد.»

٭ حجت الاسلام صالحان امام جماعت نماز ظهر عاشورای عزاداران حسینی (ع) که در میدان جمهوری اسلامی مورد حمله اوباش قرار گرفته بود، در گفت‌و‌گو با رجانیوز گفت: «ساعت 11:40 اغتشاشگران از بالا به خیابان نواب سرازیر شدند به گونه‌ای که پشت صفوف نماز خانم‌ها رسیدند، اتفاقاً پشت صف خانم‌ها سطل زباله‌های قابل اشتعال که همواره ابزاری برای این جماعت است و شهرداری هم رسیدگی نمی‌کند وجود داشت که عده‌ای که نمادهای سبز داشتند قصد به آتش کشیدن آنها را داشتند که با ممانعت برخی از اعضای هیأت و بسیجی‌ها مواجه شدند.» وی با بیان اینکه اگر این سطل‌ها آتش می‌گرفت خانمها که نزدیک آنها بودند هم می‌سوختند، گفت: «زمانی که از آتش زدن سطل زباله ناتوان شدند، ضلع غربی را که شهرداری از یک هفته قبل کنده بود باعث شد که سنگ‌هایی در اختیار اغتشاشگران قرار گیرد و به سمت نمازگزاران پرتاب کنند و تعداد زیادی را مصدوم کردند.»

٭ اوباما رئیس جمهور امریکا در نشست خبری خود اعلام کرد: «ایالات متحده، همراه با جامعه جهانی، خشونت و سرکوب ظالمانه شهروندان ایران توسط دولت آن کشور را بشدت محکوم می‌کند، خشونتی که به دستگیری ها، زخمی شدن‌ها و حتی مرگ ایرانیان انجامیده است. برای ماه ها، مردم ایران چیزی جز اعمال حقوق جهانشمول خود نخواسته‌اند و هر بار که این خواسته خود را بیان کرده‌اند، حتی در روزهای مذهبی نیز، با مشت آهنین و بی رحمی روبه‌رو شده‌اند و هر بار جهان، با تحسین از شهامت و اراده ایرانیان، نظاره گر این رویدادها بوده است؛ نظاره گر مردمی که بخشی از تمدن بزرگ و بردبار ایران به شمار می‌روند. آنچه در ایران می‌گذرد، امری مربوط به ایالات متحده و یا کشور دیگری نیست، بلکه به اشتیاق ایرانیان برای عدالت و یک زندگی بهتر مربوط می‌شود و تصمیم رهبران ایران برای حکومت از طریق ایجاد وحشت و ستمگری، به زدودن چنان اشتیاقی در میان مردم ایران موفق نخواهد شد. رئیس جمهور امریکا تأکید کرد: «همراه با ملت‌های آزاد جهان، ایالات متحده، در کنار کسانی قرار دارد که در پی حقوق انسانی جهانشمول خود هستند. ما خواستار آزادی فوری تمامی کسانی هستیم که ناعادلانه در ایران بازداشت شده‌اند. ما شاهد رویدادهای شگفت آور و فوق‌العاده‌ای هستیم که در ایران به وقوع پیوسته است.»

٭ اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، طی بیانیه‌ای در اعتراض به حرمت‌شکنی اغتشاشگران در روز عاشورای حسینی با صدور بیانیه‌ای، 3 روز عزای عمومی اعلام کردند.

8 دی:

٭ «نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از یک هفته تعطیلی امروز در حالی به ساختمان بهارستان قدم نهادند که دغدغه آنان به عنوان وکلای ملت توهین‌هایی بود که در روز عاشورای حسینی به مقدسات و ولایت فقیه صورت گرفته بود. به همین خاطر فضای جلسه علنی مجلس متأثر از حوادث رخ داده بود به گونه‌ای که در هنگام نطق علی لاریجانی رئیس مجلس، نمایندگان ملت با مشت‌های گره کرده بارها و بارها شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه، مرگ بر ضد انقلاب، حسین حسین شعارماست شهادت افتخار ماست و الله اکبر را در خانه ملت طنین انداز کردند. همچنین نمایندگان مجلس با شعار «یا حسین یا حسین» و «مرگ بر ضد ولایت فقیه» ساختمان بهارستان را ترک کردند و راهپیمایی خود را از مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی و در خیابان‌های اطراف آن آغاز کردند.

در این راهپیمایی همه نمایندگان اعم از اصولگرا و اصلاح طلب، شیعه و سنی و حتی اقلیت‌های دینی حضور داشتند و در هتک حرمت صورت گرفته نسبت به عاشورای حسینی شعار سر دادند. قدرت الله علیخانی نماینده قزوین، داریوش قنبری نماینده ایلام، مصطفی کواکبیان نماینده سمنان، مجید نصیرپور نماینده سراب و عبدالله کعبی نماینده آبادان از جمله اعضای فراکسیون اقلیت بودند که در این راهپیمایی حضور داشتند. از سوی دیگر حسین فدایی نماینده مردم تهران در مقابل در شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی ایستاده بود و در بین نمایندگان کفن توزیع می‌کرد به گونه‌ای که نمایندگان کفن پوش در این راهپیمایی شرکت کردند. این راهپیمایی بیانیه‌ای هم داشت که به امضای 222 نماینده رسید و در پایان جلسه علنی مجلس قرائت شد؛ نمایندگان در این بیانیه از کسانی که به نام و بهانه آنها اقدامات مخرب و ضد اسلامی را انجام می‌دهند خواستند تا به صراحت از این ضد انقلابیون حرمت شکن و محارب بیزاری و اعلام برائت کنند.»

٭ روح الله حسینیان نماینده مردم تهران در تذکری در صحن علنی مجلس اعلام کرد: «خاتمی و موسوی دست در دست اوباما به جنگ امام حسین (ع) آمده‌اند.»

٭ فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ با صدور اطلاعیه‌ای درباره وقایع روز عاشورا، اعلام کرد: «آقای سید علی موسوی حبیبی بدون این‌که در صحنه اغتشاشات حضور داشته باشد در یکی از خیابان‌های فرعی تهران (خیابان شادمان)، در حدود ساعت 12 الی 13 ‌ششم دی در حین حرکت، به دست سرنشینان یک دستگاه خودرو با سلاح گرم هدف ترور قرار گرفته که به علت تأخیر در انتقال به بیمارستان دچار خونریزی شدید شد و فوت کرد. تحقیقات گسترده برای شناسایی عنصر یا عناصر تروریست ادامه دارد. همچنین 2 نفر با هویت معلوم در روز یاد شده در تقاطع خیابان‌های انقلاب و حافظ در جریان حمله و تهاجم با اشیای سخت به مأموران نیروی انتظامی زخمی شدند و پس از انتقال به بیمارستان جان باختند. یک نفر نیز با هویت نامعلوم به علت سقوط از پل و 2 نفر با هویت معلوم بر اثر برخورد خودرویی با آنان در تجمع اغتشاشگران جان باختند. تحقیقات درباره این موارد ادامه دارد و یک نفر نیز با هویت نامعلوم در جریان اغتشاشات با ضربات کارد کشته شده است. این که جسد فردی با هویت معلوم و دارای سوابق کیفری در دادسرای مبارزه با مواد مخدر نیز در نزدیکی محل حوادث روز یاد شده توسط مأموران کلانتری کشف شده که بر اثر مرگ طبیعی فوت کرده و ارتباطی با اغتشاشگران و درگیری‌ها نداشته است.»

٭ آیت‌الله نوری همدانی با صدور بیانیه‌ای هتک حرمت به مقدسات در عاشورای حسینی را محکوم و اعلام کردند که مردم در برابر اینگونه اعمال ضد عاشورایی ساکت نمی‌مانند.

٭ آیت‌الله جعفر سبحانی با صدور بیانیه‌ای هتک حرمت به مقدسات اسلامی و سیدالشهدا(ع) و تخریب اماکن عمومی را محکوم و اعلام کردند: «هرگز فکر نمی‌کردیم که در چنین روز مقدسی که حتی پیروان ادیان دیگر نیز نسبت به آن روز احترام قائل هستند و در برخی از کشورهای غیراسلامی عاشورای حسینی تعطیل رسمی است، چنین رویداد دور از اخلاق انسانی رخ دهد و قداست آن روز شکسته شود»

٭ آیت الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای وقایع عاشورای تهران و هتک حرمت به سرور و سالار شهیدان را محکوم و اعلام کردند: «هدف مغرضان فقط ویران کردن کشور و تجزیه آن و سپردن به دست بیگانگان است که قطعاً با هوشیاری وفاداران به اسلام و نظام هرگز به اهداف شوم خود نخواهند رسید»

٭ آیت‌الله جوادی آملی در رابطه با اغتشاشات صورت گرفته در روز عاشورا گفت: «اهانت به مقدسات برای همیشه محکوم است مخصوصاً در روز عاشورا و اهانت کنندگان به مقدسات برابر قانون باید مورد مؤاخذه قرار بگیرند. همچنین در این جریان‌ها اگر به یک بی گناهی آسیبی رسید، آن هم خسارتش ترمیم بشود.»

٭ جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در جمع خبرنگاران به مردم اطمینان داد که دستگاه قضایی هیچ‌گونه اغماضی در برخورد با اغتشاشگران نخواهد داشت.

٭ علی لاریجانی رئیس مجلس در صحن علنی مجلس اعلام کرد: «مراسم تشییع آقای منتظری بهانه‌ای بود جهت دفع کینه نسبت به اصل انقلاب، آیا این اتفاق جز فرصت‌طلبی نام دیگری دارد؟ همه کسانی که حتی نقدی بر آرای سیاسی ایشان وارد می‌دانستند حرمت فقاهت را پاس داشتند و به مقام علمی ایشان احترام گذاشتند و حکمت و ادب حوزه فکری امام باقر(ع) و امام صادق(ع) را نشان دادند. آیا پاسخ این متانت سیاسی و ادب اجتماعی و دینی، چنین گستاخی‌هایی آن هم در شهر کریمه اهل بیت بود؟ هر چند مردم انقلابی و آگاه استان قم با حضور در صحنه، پاسخ این شناعت سیاسی را دادند اما وجه ضد ملی ماجراجویی‌های اخیر را بیشتر روشن کرد.» لاریجانی با محکوم کردن حوادث روز عاشورا نیز گفت: «ما حساب جریان‌های سیاسی داخل انقلاب، نظیر جریان‌های موسوم به چپ در نظام را از چنین افراد ضد انقلاب جدا می‌دانیم؛ چه آنان عموماً حسن سابقه در دیانت و تعلق خاطر به انقلاب و آرمان‌های امام(ره) داشته‌اند. اما انتظار هم داریم برخی از آقایان که در حوادث انتخابات اعتراضاتی داشته‌اند به هوش بیایند و با این همه اماره و بینه، مسیر خود را بطور روشن از این جریان زشت کار، جدا کنند نه این که مجدداً بیانیه صادر و در آن فضا را غبار آلوده‌تر کنند.»

٭ «سایمون گس، سفیر انگلیس در تهران به علت دخالت‌های این کشور در امور داخلی ایران به وزارت خارجه احضار شد.»

٭ روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور: «پورمحمدی، رئیس این سازمان با محکوم‌نمودن اقدامات آشوبگران و حرمت‌شکنان به ساحت مقدس اسلام، امام، انقلاب و رهبری گفت: «اکنون دشمن با طراحی سناریوی کشته‌سازی در صدد است جریان فتنه‌گری و مقابله با نظام را دنبال کند.»

٭ «مردم شیراز در برابر بیت علی محمد دستغیب و یوسف صانعی تجمع کرده و نسبت به حمایت‌های آنان از اقدامات ساختارشکنانه اراذل و اوباش طی وقایع اخیر اعلام انزجار نمودند. همزمان مردم و دانشجویان مشهدی نیز با تجمع مجدد در برابر بیت یوسف صانعی در این شهر با شعار «روحانی واقعی، مخالف صانعی» از مواضع وی اعلام برائت نمودند.»

٭ «صبح امروز مردم تبریز و برخی از شهرهای دیگر از جمله اصفهان، قم، کرمانشاه و شیراز در اعتراض به بی حرمتی آشوبگران در عاشورای حسینی و تخریب اموال عمومی و وارد آوردن خسارت‌های جانی و مالی فراوان به مردم به خیابان‌ها آمده و با برگزاری تظاهرات اعمال این هتاکان را محکوم کردند. در راهپیمایی اعتراض‌آمیز مردم تبریز، خیل جمعیت با حرکت به سمت مصلای امام خمینی(ره) تبریز با سر دادن شعارهای انقلابی در محکوم کردن هتک‌حرمت روز عاشورا، خشم خود را به نمایش گذاشتند. اقشار مختلف مردم که تا شعاع چند کیلومتری مصلی را از هر طرف پوشانده بودند، یکصدا فریاد می‌زدند، «موسوی و کروبی اعدام باید گردد»، «منافق کجایی، حزب‌الله آمده»، «دستگاه قضایی مجازات، مجازات»، «موسوی حیا کن، انقلاب را رها کن»، «وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد» این در حالی بود که لحظه به لحظه صفوف مردمی فشرده‌تر می‌شد.»

٭ طلاب و مردم قم در اعتراض به هتک حرمت به مقدسات با تجمع در گلزار شهدای قم به صورت کفن‌پوش حرکت خود را به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) آغاز کردند. راهپیمایان در این مراسم با سردادن شعارهای «اطاعت از رهبری، ضامن نصرت ماست؛ نه سازش نه تسلیم پیام ملت ماست»، «منتظری بهانه، سوسول فقیه نداره» و... هتک حرمت به عاشورا از سوی اغتشاشگران را محکوم کردند.

٭ مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، با صدور بیانیه‌ای اعلام داشت: «اکنون دنیا به چشم می‌بیند که از جرقه حریق برخاسته و ریش و ریشه دیکتاتوری آخوندی و قبای ولایت... را در ایران فراگرفته است. جنگی بود که همه دنیا به آن گواهی داد؛ جنگی که سر بازایستادن ندارد و تا آزادی میهن اشغال شده و خلق اسیر ادامه می‌یابد. با نقش ستایش انگیز زنان در صفوف اول نبرد، فرزندان دلیر ملت ایران، مزدوران را گوشمالی دادند، خلع سلاح کردند، خودروها و مراکز آنها را درهم‌کوبیدند، تجهیزاتشان را به غنیمت گرفتند، لباس‌های جرم و جنایت را به آتش کشیدند و عهد بستند که «می‌کشم، می‌کشم، آن‌که برادرم کشت»، «بسیجی یزیدی خشم ما رو ندیدی» دست مریزاد که دفتر حساب و کتاب‌های رژیم را درهم پیچیدید... اگر معنی آشوب و اغتشاش و ساختارشکنی، قیام و مقاومت و انقلاب برای آزادی است، بله، ما همه آشوبگریم، اغتشاشگریم و ساختار ولایت یزیدی را به هرقیمت در هم می‌شکنیم.

اگرتعریف شما از تروریسم ایستادگی در برابر سرقت حاکمیت مردم ایران و رزم جانانه برای آزادی وهمان ارزش‌های جهانشمولی است که امروز رئیس‌جمهور امریکا هم می‌گوید رژیم ایران ملزم به رعایت آن است، بله، ما را تروریست بخوانید.» وی در ادامه این بیانیه تأکید کرد: «متهم کردن آقای موسوی به این‌که راه مجاهدین را می‌رود کذب محض و زمینه‌سازی برای ارعاب و اسکات و یا دستگیری است. اگر درست به‌یادم مانده باشد موسوی دریکی از بیانیه‌های خود بعد از انتخابات گفت که هدف او از شرکت در انتخابات بازگرداندن «عقلانیت دینی به فضای مدیریت کشور» بوده اما در میانه مسیر به هدف‌های بسیار بلندتری هدایت شده است. طبعاً ما آرزومندیم که آقای موسوی در مسیر هدایت، روزی به آنجا برسد که مرحوم منتظری رسید و بطور نسبی هم که شده ام الفساد دیکتاتوری دینی ولایت‌فقیه را دریافت. هر کس که به حاکمیت و رأی آزاد جمهور مردم ایران پایبند است، با ماست و ما با او هستیم.


در مصاف تاریخی مردم ایران با نظام... ولایت و شخص ولی‌فقیه...، گفته‌ایم و تکرار می‌کنیم که، به‌رغم هر آنچه موسوی یا دیگران علیه مجاهدین و مقاومت ایران گفته باشند یا بگویند، هر گونه تعرض به آنها و خانواده و اطرافیانشان را قویاً محکوم می‌کنیم و به ولی‌فقیه... اخطار می‌کنیم که مسئولیت دستگیری و محاکمه و مجازات موسوی و هر گونه اقدام تروریستی مشخصاً و مستقیماً برعهده شخص... است. کلید پیروزی و اصل طلایی، دراین شرایط، حداکثرتهاجم است. اقشار مختلف مردم بویژه کارگران و دهقانان را بیش از پیش به اعتراض و اعتصاب و مقاومت و به صفوف قیام و ارتش آزادی فرا بخوانید... زمان آن رسیده است که اسم خیابان مصدق را هم برگردانید. همان نام بزرگی که مردم در جریان انقلاب ضدسلطنتی گذاشته بودند. (امام) خمینی... بر خیابان مصدق، نام ولی عصر گذاشت.»

٭ حجت الاسلام قرائتی، استاد حوزه و دانشگاه با حضور در شبکه خبر گفت: «ملت 70 میلیون نفری ایران به عنوان وزارت اطلاعات هرجا که فتنه‌گران را پیدا کردند، معرفی کنند. در سوره احزاب آیه 60 در مورد منافقین و مرجفون، کسانی که در شهر و جامعه ایجاد شایعه و فتنه می‌کنند، آمده است این افراد در جامعه زلزله روانی ایجاد می‌کنند و امروز ابزار آنها اینترنت و شبنامه و سایر روش‌های پخش شایعه است. طبق آیه قرآن این افراد باید به روش فرهنگی و ظریف شناسایی و دستگیر شده و به سخت‌ترین روش مجازات شوند.»

٭ «تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با ترتیب دادن یک تجمع کوچک تلاش کردند تا به دفاع از اقدامات حامیان موسوی در جریان هتک حرمت عاشورای حسینی بپردازند اما این اقدام باعث شد تا خون دانشجویان این دانشگاه به جوش آمده و در یک حرکت خودجوش، با حرکت از مقابل دانشکده علوم انسانی این دانشگاه به سمت محوطه اصلی دانشگاه، با سردادن شعارهایی علیه رئیس دانشگاه آزاد، به بی تفاوتی مسئولان دانشگاه آزاد نسبت به این ساختار شکنی‌ها اعتراض کنند. این دانشجویان که شعار می‌دادند: «دانشگاه مخملی نمی‌خواهیم» و «جاسبی استعفا، استعفا» سپس با حرکت به سمت دفتر جاسبی در طبقه هفتم دانشکده علوم انسانی این دانشگاه، اقدام به برقراری یک تجمع آرام در دفتر جاسبی کردند. این درحالی بود که حراست دانشگاه نیز در این بین اقدام به ضبط پرچم‌های ایرانی که در دست دانشجویان بود، نمود.

دانشجویان دانشگاه آزاد که در دفتر جاسبی شعار می‌دادند: «مفسد اقتصادی اعدام باید گردد؛ فائزه هاشمی اخراج باید گردد» به رئیس دانشگاه مهلت چند روزه‌ای دادند تا اقدام به اخراج فائزه هاشمی که نقش محسوسی در برخی تحرکات در این دانشگاه در روز 16 آذر وسپس حضور در آشوب‌های روز عاشورا داشته است، نماید. دانشجویان در یک اقدام انقلابی همچنین عکس حضرت امام را با عکس جاسبی که در کنار تمثال مقام معظم رهبری قرار گرفته بود جایگزین کردند.»

٭ «اعضای دفتر تحکیم وحدت،‌ جنبش عدالتخواه دانشجویی،‌ اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی مستقل دانشجویان سراسر کشور در پی اهانت‌های صورت گرفته در روز عاشورای حسینی به مقدسات دینی از سوی فرقه سبز در مقابل قوه قضائیه تجمع کردند. دانشجویان با شعارهای «حی علی خیرالعمل، حرف بسه عمل عمل»، «فتنه گر عاشورا، اعدام باید گردد» و... از مسئولان این قوه، برخورد با سران فتنه طبق قانون مجازات اسلامی را مطالبه نمودند.»

٭ «دانشجویان دانشگاه‌های علم و صنعت، شیراز، قم، تبریز، امام خمینی قزوین و... با تجمع در دانشگاه و یا حضور در برابر دادگستری شهر خود خواستار رسیدگی به وقایع تلخ روز عاشورا در تهران از سوی مراجع قضایی شدند.»

٭ مریم رجوی، همسر مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز گفت: «مردم ایران خواهان، تغییر رژیم ولی‌فقیه هستند. آنها خواهان سرنگونی رژیم ملاها هستند، آنها می‌خواهند یک جمهوری سکولار را جایگزین دیکتاتوری مذهبی کنند.» وی ادامه داد: «اکنون زمان اتخاذ تحریمات خیلی شدید جهانی است و نیاز به یک سیاست قاطع برای قطع روابط سیاسی و اقتصادی است، زیرا مردم ایران به خیابان‌ها آمده‌اند. آنها باید مورد کمک قرار گیرند. امریکا و اروپا باید اقدام کنند.»

٭ مریم رجوی، همسر مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه گفت: «آنچه که جنبش علیه تقلبات انتخاباتی معرفی می‌شد، به سرعت ناپدید شده و با جنبشی عمیق‌تر که هدف آن سرنگونی تمامیت رژیم است جایگزین گردیده است.»

9 دی:

٭ «در ظهر عزا حرمت ارباب شکستند علمدار کجایی، این فتنه گران راه عزاداران تو بستند علمدار کجایی» شعاری بود که جمعیت کم نظیر راهپیمایان تهرانی در خیابان‌های منتهی به میدان انقلاب بارها و بارها آن را فریاد زدند. راهپیمایان تهرانی که همزمان با بسیاری نقاط کشور در خیابان‌های تهران حضور پیدا کردند تا انزجار و خشم خود از حرمت شکنی نسل جدید منافقین به ساحت حضرت سیدالشهدا (ع) را اعلام کنند، در ادامه نیز با شعارهایی نظیر «لعن علی عدوک یا حسین، خاتمی و کروبی و میرحسین»، «هرجا که اغتشاشه، فائزه رد پاشه»، «جمهوری اسلامی شعار مسلمین است، جمهوری ایرانی حرف منافقین است»، «خامنه‌ای کیست علی زمان، مرگ بر این خوارج نهروان»، «به کوری منافق بسیجی بیدار است، برای هر بسیجی شهادت افتخار است»، «ما منتظریم تا علی اذن دهد، چشم سران فتنه را کور کنیم»، «مرگ بر امریکا»، «مرگ بر موسوی»، «مرگ بر کروبی»، «مرگ بر خاتمی»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر منافق»، «کروبی بی سواد، آلت دست موساد»، «وقت عزا دست می‌زنه فائزه، سکوت هاشمی براش جایزه؟»، «سی سال توی جبهه‌ها، بسیجی‌ها رو زدن، صدام حسین نتونست، با میرحسین اومدن»، «حرف ما یک کلام، محاکمه والسلام»، «جنبش اشرافیت، گوگوش شده حامی ات»، «مرگ بر سه حسین، صدام حسین، باراک حسین، میرحسین» و... نسبت به سران فتنه خشم خود را ابراز کردند. همچنین راهپیمایان هنگامی که مقابل بانک صادرات شعبه کالج که در روز عاشورا توسط اغتشاشگران به آتش کشیده شده بود تجمع کردند، با نشان‌دادن این ساختمان شعارهای این «سند جنایات موسوی است»، «ما عاشق حسینیم، دشمن میرحسینیم» و... را سر دادند.

٭ جمعیت مردم انقلابی در شهر تهران به حدی بود که بسیاری از رسانه‌های غربی با سکوت کامل نسبت به این اتفاق، سانسور خبری کامل را در پیش گرفتند و برخی دیگر از این شبکه‌ها نیز به خلاصه‌ترین حالت ممکن صحنه‌هایی از راهپیمایی را نشان داده و جمعیت میلیونی حاضر در خیابان را «چند صد هزار نفر» عنوان کردند. برآوردها از جمعیت راهپیمایان این روز در تهران قریب به 5 میلیون نفر بود. جمعیت مردم تهران از شرق حد فاصل پل چوبی تا میدان انقلاب، از غرب حد فاصل دانشگاه شریف تا میدان انقلاب، از جنوب حد فاصل میدان حر تا میدان انقلاب و از شمال حد فاصل بلوار کشاورز تا میدان انقلاب بود.

٭ جمعیت میلیونی عزاداران هتک حرمت مقدسات توسط حامیان موسوی در روز عاشورا، پس از اتمام تجمع عظیم خود، در مسیرهای بازگشت به سمت منازل در خیابان‌های فرعی و اصلی تهران، اقدام به برگزاری راهپیمایی خودجوش کردند. در حالی که جمعیت حاضرین در تجمع امروز از شرق به میدان امام حسین و از غرب به میدان آزادی رسیده است، مردم خشمگین در مسیرهای بازگشت از اجتماع عاشورائیان در خیابان‌های توحید، یادگار امام، کارگر شمالی، بلوار کشاورز، خیابان ولیعصر، خیابان جمهوری، خیابان کارگر جنوبی و برخی دیگر از خیابان‌های فرعی اقدام به برگزاری راهپیمایی‌های خودجوش کردند. همچنین در خیابان فردوسی، تظاهرات کنندگان این خیابان، هم اکنون تجمع اعتراضی را در مقابل سفارت انگلیس بر پا کرده‌اند. این تجمع کنندگان که جمعیت آنها به هزار نفر می‌رسد، شعار می‌دهند: « سفارت موسوی تعطیل باید گردد، سفیر روباه پیر اخراج باید گردد»، «بی.بی.سی ساکت باش»، «لانه روباه پیر تسخیر باید گردد»، «مرگ بر انگلیس»، «بی.بی.سی بی‌حیا، دوربین را ‌بردار بیا»

٭ آیت‌الله علم الهدی به عنوان سخنران این مراسم گفت: «ما به سران فتنه اعلام می‌کنیم می‌گوییم کاری را شما شروع کردید از بغی شروع کرده و به محاربه رساندید. شما حرکت‌تان را با بغی شروع کردید به معنای طلب ناحق. مطالبه نا حق در برابر نظام عدل می‌شود بغی. امام عادل این امت رهبر عظیم الشأن در 22 خرداد در خطبه نماز جمعه شما را به حق دعوت کردند. گفتند اگر اشکالی به انتخابات دارید از طریق قانونی رسیدگی کنید. مطالبه ناحق کردید بر طبل مخالفت با جمهوری اسلامی کوبیدید و باغی شدید در نظام اسلامی و بغی ورزیدید. بغی شما بستر را آماده کرد، جریان الحادی جریان کفر و مارکسیستی و منافقین ناپاک در بستر آن آمدند و این حرکت را شروع کردند. در عاشورا بغی شما به محاربه انجامید. بغی شما در روز عاشورا به محاربه انجامید. حرکت روز عاشورا دقیقاً‌محاربه بود. شما خواهید گفت شرط محارب «شاهراً‌بالسیف» ویا آنکه مسلحانه حرکت کند. فرمانده آن منافقین بودند. دلیل داریم که همه شاهدیم چون شعارهایی که منافقین روی سایت‌شان از 16 آذر گذاشتند آشوبگران عاشورا آن شعارهای منافقین را سردادند پس آنها دستیار منافقین بودند. فرمانده روز عاشورا منافقین بودند. امام بزرگوار در جریان عملیات مرصاد فرمودند منافقین محاربند و هرکس در داخل کشور با منافقین اعلام همکاری کند آن‌هم ملحق به آن منافق است و مهدورالدم است. منافقین فرمانده عملیات روز عاشورا بودند. اینها نه تنها اعلام همکاری کردند بلکه سرباز و پیاده نظام منافقین شدند. آنها محارب بودند پس به ملاک حکم امام در عملیات مرصاد کسانی که این غائله را بپا کردند محاربند. به این سران فتنه این جمعیت میلیونی ملت اعلام می‌کند چون رهبرمعظم انقلاب برای شما راه توبه را بازکردند در یک ضرب الاجلی که باید دستگاه قضایی کشور معین کند شما باید توبه کنید و به دامن رهبر بازگردید و اگر توبه نکردید شما محاربید و این مردم و این نظام با شما به عنوان محارب برخورد می‌کنند.» وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «اگر کسی امروز ولایت فقیه را پذیرا نباشد ولایت امام زمان را پذیرا نیست. رد حجت امام زمان رد خود امام زمان علیه السلام است این در اصل ولایت فقیه است. پس اصل ولایت فقیه همان اصل امامت است و مخالفت با اصل ولایت فقیه مخالفت با اصل امامت است. در مصداق ولایت فقیه 20 سال گذشته 80 مجتهد عادل در خبرگان کشور مقام معظم رهبری را مصداق کامل عیار ولایت فقیه بعد از امام انتخاب کردند. در 20 سال گذشته 80درصد اما در آخرین اجلاس خبرگان که چند ماه قبل برقرار شد تمام خبرگان و هشتاد و چند مجتهد عادل نماینده این مردم همه رأی دادند که در روی کره زمین گزینه و مصداقی برای رهبری امت و ولی‌فقیهی جز مقام معظم رهبری وجود ندارد.» همچنین شرکت‌کنندگان در این تجمع با امضای طوماری خطاب به آیت‌الله آملی لاریجانی خواستار برخورد قاطع با موسوی و کروبی شدند.

٭ در قطعنامه پایانی تجمع بزرگ عاشورائیان در میدان انقلاب اعلام شد: «در روز عاشورای حسینی روز حزن و اندوه و مصیبت عظمای سالار شهیدان که روز عزای عمومی جهان بشریت محسوب می‌گردد، معدودی ضد انقلاب و فتنه‌گر که مخالف امنیت، آسایش، پیشرفت، آبادانی، سربلندی و عزت مردم ایران هستند در برخی از خیابان‌های تهران با هدایت و پشتیبانی رسانه‌های بیگانه و نیز برخی قدرت‌های استکباری، مقدس‌ترین ارزش‌های اسلامی را نشانه گرفته و با هلهله، سوت و کف به تخریب اموال دولتی، اماکن عمومی، سنگ‌پرانی و حمل سلاح‌های گرم و سرد به صفوف نمازگزاران و عزاداران حسینی وحشیانه یورش برده، حتی به ساحت قرآن کریم جسارت کرده‌اند و بدین سان کارنامه ننگین وارثان یزیدیان را سیاه و سیاه‌تر نمودند... برای آخرین بار به برخی جریانات سیاسی و اشخاص که با شکست در انتخابات با نه بزرگ مردم مواجه شدند و به جای تن دادن به قانون و رأی اکثریت نمایش و بازی تقلب را به راه‌انداختند و زمینه‌ساز و بستری برای ساختارشکنی، هنجارشکنی و اقدامات ضد انقلابی شدند و بسیاری از اغتشاشات پس از انتخابات با سکوت، همراهی یا حمایت آنان بوده است قاطعانه هشدار می‌دهیم که اگر به صراحت از ضد انقلاب حرمت‌شکن و یزیدیان وابسته به استکبار و صهیونیسم بین‌الملل اعلام بیزاری و برائت نجویید و همچنان بر لجاجت و پیمودن راه باطل و خلاف مسیر ملت و اسلام پای فشاری نمایند، با خشم ملت انقلابی و غیور ایران اسلامی مواجه و برای همیشه از صحنه طرد خواهید شد... اغتشاشگران و آشوبگران روز عاشورا را که علیه قرآن، ارزش‌ها و مقدسات اسلامی و نظام جمهوری اسلامی دست به توطئه زدند مصداق بارز ضد انقلاب، مفسد فی‌الارض و محارب با خدا می‌دانیم و از نهادهای مسئول خواهان شناسایی، محاکمه عاملان و مسببان این حرمت‌شکنی و اشد مجازات برای آنان هستیم.»

٭ پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا فرمودند: «اگر این مسئله اتفاق نمی‌افتاد و عده‌ای وسط راه، سست عنصری نشان نمی‌دادند، امروز وضع کشور در زمینه‌های مادی و معنوی خیلی بهتر بود اما همانگونه که بارها تأکید شد و واقعیت‌های جامعه نیز نشان می‌دهد هر مقدار ریزش بود دو برابر آن رویش وجود دارد.»

٭ ابوالحسن بنی‌صدر در گفت‌و‌گو با شبکه راشاتودی با حمایت از آشوبگران روز عاشورا، گفت: «این حرکت‌های اعتراض‌آمیز و آشوب طلبانه از ابتدا در اعتراض به نتایج انتخابات 22 خرداد بود اما اکنون کل نظام را هدف قرار داده است. «بنی صدر رمز اتحاد تمامی مخالفان را در ضدیت با نظام اسلامی دانست و گفت: «تمامی مخالفان آماده تشکیل دادن حکومتی دموکرات در ایران هستند.» وی در نهایت خود را یکی از این افراد معرفی کرد.

٭ سردار رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران گفت: «قطع به یقین حالتی که در موضوع کشته‌شدن سید علی موسوی انجام شده مبین آن است که وی در مسیری قرار گرفته و در حال حرکت ترور شده است.»

٭ «عده‌ای از هواداران موسوی در دانشگاه شریف، در حالی که سایر دانشجویان به جمع میلیونی مردم معترض در خیابان آزادی پیوسته بودند، با استفاده از محیط خلوت دانشگاه و در ادامه سیاست روز عاشورای حامیان موسوی در هتک حرمت از عزاداران حسینی، به خیمه عزاداری برپا شده در این دانشگاه هجوم برده و این خیمه را نیز به آتش کشیدند. ‌در حالی که به دلیل حضور دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تجمع عاشورائیان تهران محیط این دانشگاه بسیار خلوت شده بود، تعدادی از حامیان موسوی، خیمه عزاداری دانشجویان این دانشگاه را به آتش کشیدند. این خیمه عزاداری که توسط هیأت‌الزهرای دانشگاه شریف، یکی از هیأت‌های پر مخاطب این دانشگاه و از شب اول محرم در ساختمان ابن‌سینای دانشگاه شریف برپا شده بود عصر امروز در آتش کینه حامیان موسوی سوخت. این در حالی است که هتک حرمت این جماعت از روز عاشورای حسینی موجب خروش میلیونی مردم ایران شده بود. این آتش سوزی که بلافاصله توسط دانشجویان دانشگاه خاموش شد، موجب شگفتی و خشم دانشجویان دانشگاه شریف با گرایش‌های مختلف سیاسی شده است.»

٭ شبکه ایران: علی اکبر محتشمی پور، رئیس کمیته صیانت از آرای موسوی پس از قریب به 4 ماه سکوت در برابر شعار «نه غزه نه لبنان» طیف متبوعش، در گفت‌و‌گو با فارس با بیان این‌که کسانی که به عمد شعار «نه غزه، نه لبنان» را می‌دهند خائن هستند، گفت: «ما باید طرفدار مظلوم باشیم و جان خود را فدای آرمان‌های بلند اسلام بکنیم.» وی در پایان تأکید کرد: «طرح این شعارها سبب انزوای ایران در جهان اسلام و نفرت بین دوستداران ما می‌شود.»

٭ «در پی رصد و تحلیل وضعیت فعلی کشور از سوی نهادهای امنیتی- اطلاعاتی و بررسی گزارشات مختلف، این نهادها تصمیم به افزایش حفاظت از سران جریان معترض گرفتند. نهادهای ذیربط تصمیم گرفته‌اند تا علاوه بر حلقه‌های حفاظتی موجود، حلقه‌های محسوس و نامحسوس دیگری نیز برای حفاظت از سران جریان معترض به کار گیرند. همچنین احتمال گسترش حلقه حفاظت نامحسوس به افراد منتسب به سران جریان معترض نیز مطرح شده است. مسئولان بر این عقیده‌اند که هرگونه آسیب به سران جریان فوق، موجبات تبلیغات شدید علیه نظام جمهوری اسلامی ایران را فرآهم می‌آورد و در همین حال گزارشات دریافتی آنان و دستگیری تعدادی از افراد نیز در تصمیم‌گیری‌های آنان مؤثر بوده است و در پی دریافت گزارش‌های موثق احتمال ترور افرادی چون میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، سید محمد خاتمی و مهدی کروبی، آنان تصمیم به تشدید حفاظت از این افراد گرفتند. این نهادها زبده‌ترین نیروهای حفاظتی را که پیش‌تر متعلق به برخی مقامات ارشد سیاسی و اجرایی بودند به سران جریان معترض اختصاص داده‌اند.»

٭ واشنگتن‌پست: «دولتمردان امریکایی بشدت نگران هستند که پشتیبانی مستقیم و آشکار از جنبش سبز باعث آسیب رسیدن به آن شود. اما اکنون که اوباما بطور آشکار از این جنبش حمایت کرده و حمایت آشکار وی مورد انتقاد قرار گرفته است، وقت آن رسیده که امریکا هر کاری که از دستش برمی آید، چه بطور آشکار و چه پنهان برای کمک به این جریان انجام دهد. دولت اوباما و دیگر دولت‌های غربی باید سیاست‌های خود را همراستا و موازی جریان سبز کنند و حرکات این جریان را به خوبی انعکاس و سیاست‌های خود را بر آن بیشتر متمرکز کنند.»

این روزنامه با تأکید بر اینکه باید جنگ حامیان موسوی که جنگ برای آزادی است مورد تقویت و کمک خارجی قرار بگیرد، ادامه داد: «لازم نیست این کشورهای غربی تعاملات دیپلماتیک خود را با ایران بطور کامل قطع کنند ولی باید طوری رفتار کنند که حاصلش این شود که ایران یک کشور دیکتاتور متزلزل در حال سقوط است و با رفتارشان این موضوع را القا کنند.» به نوشته این روزنامه امریکایی، اوباما، هنگامی که با کنار گذاشتن متن از پیش آماده شده در جریان دریافت جایزه نوبل در ماه جاری میلادی گفت این مسئولیت همه مردم و ملت‌های آزاد است که مشخص کنند که ما هوادار تظاهرکنندگا

/ 2 نظر / 75 بازدید
همسنگر بسیجی

سلام چه روزی بود ... این شعارو نوشتید یاد امیرحسام ذوالعلی افتادم که کفن پوش و بلند این شعارها رو اون روز تکرار کرد...شهید امیرحسام فجایع روز عاشورا رو هم دیده بود و انقدر زجر میکشید به گفته پدرومادرش که تاب نیاورد و او که در انتظار شهادت بود (بازهم به گفته پدرو مادرش) فردای 9 دی یعنی 10 دی به دست منحوسین به شهادت رسید. از مدتها قبل تهدید شده بود و روز 10- دی....

sheeva

سلام امیدوارم که بالاخره مسئولین و روسای مملکتمون به عقل رسیده باشند و دست از بازی کردن با نیروی اتمی‌ کشیده باشند. این ژاپنیها که انقدر وارد بودند بدبخت شدند حالا چه برسد به ما که کارشناسانمون یه سری روسی هستند که مثل چینیها و ژاپنیها به خدا ایمان ندارند حالا چطور میشه دلشون به حال ما بسوزه.این همه نفت داریم این همه سد داریم اما تا مردم را به پودر تبدیل نکنند ول کن نیستند. من فدای ولایت فقیه و رهبرم نه این دولتیها.