غدیر از نگاه حضرت فاطمه زهرا (س)

سفارش موکد پیامبر(ص) درباره قرآن و عترت و نیز اصرار آن حضرت بر امامت و جانشینى امیرمومنان(ع) نشان دهنده این حقیقت است که حضرت نگران آشوبى بود که امت اسلامى بعد از وى با آن روبه‌رو می شود. 
 


 اساس مذهب تشیع بر دو حدیث پایه‌گذارى شده است: یکى حدیث ثقلین، که پیامبراکرم(ص) در کمتر از نود روز در چهار مکان آن را به مردم گوشزد کرد؛ دیگرى حدیث غدیر. مى‏توان گفت حدیث دوم مکمل حدیث اول است.

سفارش بیش از حد پیامبر(ص) درباره قرآن و عترت و نیز اصرار آن حضرت بر امامت و جانشینى امیرمومنان(ع) نشان دهنده این حقیقت است که حضرت نگران آشوبى بود که امت اسلامى بعد از وى با آن روبه‌رو مى‏شود.

اهمیت دادن به غدیر، اهمیت دادن به رسالت پیامبرگرامى اسلام(ص) است، بر همین اساس همه ائمه معصومین درباره این روز اظهار نظر کرده‌اند.

در کتاب "اثبات الهداة" (ج 2، ص 112) و همچنین کتاب "احقاق الحق" (ج 16، ص .282 ) روایتی آمده است که از فاطمه زهرا پرسیدند: آیا پیامبر(ص) پیش از رحلتش در باره امامت امیرمومنان چیزى فرمود؟ آن حضرت جواب داد: «و اعجباانسیتم یوم غدیرخم؟» یعنی شگفتا! آیا روز غدیرخم را فراموش کردید؟!

همچنین در "امالی" شیخ صدوق آمده است که: فاطمه بنت الرضا از فاطمه بنت الکاظم(ع) و او از فاطمه بنت الصادق(ع) چنین نقل کرد: ام کلثوم، دختر فاطمه زهرا(س) نقل کرد که پیامبر در روز غدیر فرمود: «من کنت مولاه فعلى مولاه»

برگرفته از مجله کوثر شماره 25 

/ 0 نظر / 54 بازدید